Oxford Area School District >

Oxford Area High School Class of 2011 Awards Recipients

2011 senior awards

On May 25, Oxford Area High School held its annual Senior Awards Night for the Class of 2011. Among the award recipients were, front from left, Elizabeth Atkisson, Alejandro Camacho, Daniel Carlin, Miguel Colon, Antonio Cosentino, Emily Deeves, Nya Delancey, Carlee Delp, Devin Drennen and Laci Facer; second row from left, DeQuan Gray, Nicole Flahart, Jeremy George, Meghan Guerrera, Michelle Hoover, Zachary Kiebler, Daniel Koehler, Keili Leahy, Ismael Lemus, Christine Lewis and Julie Mason; third row, from left, Maria Lombardi, Sarah Macklin, Taylor Magargal, Helena Martin, Amanda McKeever, Victoria Messaros, Anna Miller and Sarah Miller; fourth row, from left, Carlie Monzo, Michael Norris, Emily O'Connor, Elena Olivieri, Erin Orr, Jill Owens, Samantha Provence and Andrew Raffa; top row, from left, Ashley Ramberger, Sarah Rebar, Jordan Reyburn, Dustin Shelton, Theodore Smith, Kelsey Sovine, Rebecca Szczechowski, Taylor Thomas, Jalissa Torres-Faber, Rebecca Williams, Sarah Willis and Jasmine Stone. 

On May 25, Oxford Area High School held its annual Senior Awards Night for the Class of 2010. The following students are listed with their awards:

James Capel - Imagine America ($1,000); The Restaurant School Chocolate Competition 3rd Place.

Alejandro Camacho - Oxford Area Chamber of Commerce Scholarship ($500 annually for four years).

Daniel Carlin - DAR Good Citizenship Award; Ocklokonee Tribe No. 212-Students Ranked 11-20 ($200 savings bond); Oxford Area Education Association Best All Around Senior ($250).

Sarah Clark - NIAF Scholarship ($2,500).

Miguel Colon - Frank P. Woolston Memorial Award ($700); Sam England Jr., Memorial Scholarship ($1,000).

Antonio Cosentino - Oxford Band Parents Association Laura Pattinson Memorial Scholarship ($500); Upper Chesapeake Community Band Scholarship ($1,000).

Emily Deeves - Ocklokonee Tribe No. 212-Students Ranked 11-20 ($200 savings bond).

Naya Delancey - Oxford Sports Boosters Scholarship ($500).

Carlee Delp - Union Fire Company Auxiliary Service to School Award ($50).

Colleen Dougherty - Principal’s Student Services Senior Award.

Devin Drennen - Ocklokonee Tribe No. 212-Students Ranked 11-20 ($200 savings bond).

Nicole Flahart - Ocklokonee Council No. 212- Attendance Award ($50).

Natalie Flynn - George & Georgiana Jackson Scholarship ($1,000);

Jacob George - Frank P. Woolston Memorial Award ($700).

Jeremy George - Christopher Sciotti Memorial Scholarship ($1,000); Frank P. Woolston Memorial Award ($700); Sam England Jr. Memorial Scholarship ($1,000).

DeQuan Gray - Second Presbyterian Church Community Outreach Award ($250).

Megan Guerrera - Oxford Golden Bears Award ($250).

Mackenzie Haight - Chester County Youth Leadership Award Nomination.

Sara Hasted - George & Georgiana Jackson Scholarship ($1,500);

Connor Hollenbach - Oxford Football Boosters Award ($500).

Michelle Hoover - Ocklokonee Tribe No. 212-Students Ranked 11-20 ($200 savings bond); Oxford Area Service Unit Girl Scout Scholarship ($150).

Zachary Kiebler - Oxford PTO Elizabeth M. Krendel Memorial Scholarship ($1,000); Oxford Little League Award ($500).

Daniel Koehler - Daily Local News Top Athlete Nominee.

Keili Leahy - Ocklokonee Tribe No. 212-Students Ranked 11-20 ($200 savings bond).

Maria Lombardi - Ocklokonee Tribe No. 212-Students Ranked 11-20 ($200 savings bond).

Sarah Macklin - Ocklokonee Tribe No. 212-Students Ranked 11-20 ($200 savings bond).

Helena Martin - Chester/Delaware County Farm Bureau Scholarship ($1,000); Doris McAllister Memorial Scholarship ($200).

Julie Mason - Oxford Area School Board Outstanding Senior Award; Chester County Youth Leadership Award Nomination; The David Michael Reid Scholarship (top 5 finalist); Ms. Future Business Leader Award; Oxford Area Education Association Best All Around Senior ($250); Oxford Lions Club Scholastic Award ($1,000); Principal Leadership Award; United States Senate Youth Program Nominee.

Amanda McKeever - U.S. Air Force Academy Certificate of Appointment ($40,000 per year); Alma Newlin Scholarship ($2,500); Comcast Leaders & Achievers Scholarship ($1,000); Daily Local News Top Scholar Nominee; J. Donald McLeod Memorial Scholarship/Oxford Rotary ($300); WGAL Best of Class.

Anna Miller - Alma Newlin Scholarship ($2,500); Chester County School Nurse Association Scholarship ($500); Oxford PTO Elizabeth M. Krendel Memorial Scholarship ($1,000); Ocklokonee Tribe No. 212-Students Ranked 11-20 ($200 savings bond); Oxford Area Chamber of Commerce Scholarship ($500 annually for four years); Oxford Area Education Association J. W. McMullen Award ($1,000); Oxford Area Republican Committee Award ($500).

Sarah Miller - Ocklokonee Tribe No. 212-Students Ranked 11-20 ($200 savings bond).

Michael Norris - V.F.W. Gray Nichols Post 1779 Scholarship ($1,000).

Dean Nusbaum - Wendy’s High School Heisman.

Emily O’Connor - Jeffrey V. Palita Memorial Award ($1,000).

Elena Olivieri - Oxford PTO Elizabeth M. Krendel Memorial Scholarship ($1,000).

Erin Orr - George & Georgiana Jackson Scholarship ($2,000); Ocklokonee Tribe No. 212-Students Ranked 11-20 ($200 savings bond).

Jill Owens - Class of 1982 Scholarship ($100).

Audrice Prigg - Second Presbyterian Church Community Outreach Award ($250).

Samantha Provence - Helen Corson Peace Award ($300); V.F.W. Gray Nichols Post 1779 Scholarship ($1,000).

Andrew Raffa - Oxford Area School Board Outstanding Senior Award; Franklin Mint Federal Credit Union All Star Chester County Academic Team; Ocklokonee Council No. 212- Attendance Awards ($25); Warren O. Haegele Sr. Engineering Scholarship ($250).

Ashley Ramberger - Bridge Builder’s Award from Children’s Choice ($100 savings bond); Oxford Area Service Unit Girl Scout Scholarship ($150); Prudential Spirit of the Community Award Nominee.

Sara Rebar - Outstanding Achievement in Publication ($100 Gift Card).

Jordan Reyburn - Chester/Delaware County Farm Bureau Scholarship ($500).

Dustin Shelton - Oxford Golden Bears Award ($250).

Jessica Sinex - Chester County Youth Leadership Award Nomination; Club Z Annual Achievement Award ($500); Prudential Spirit of the Community Award Nominee.

Theodore Smith - Oxford Area Republican Committee Award ($500); Oxford Football Boosters Award ($500); Oxford Lions Club Athletic Award ($250); Oxford Little League Award ($500); PFC Jason Nelson Memorial Scholarship ($500).

Kelsey Sovine - Oxford Sports Boosters Scholarship ($500).

Jasmine Stone - George & Georgiana Jackson Scholarship ($1,000); Edward H. James Memorial Scholarship - Bright Beginnings ($1,000); Oxford Sports Boosters Scholarship ($500).

Nichole Strange - Imagine America ($1,000).

Taylor Thomas - George & Georgiana Jackson Scholarship ($3,000); Marion James & Anna Ressler Hess Memorial Scholarship ($1,000); Oxford Area Education Association J. W. McMullen Award ($1,000).

Rebecca Williams - Annette T. Rabin Memorial Scholarship ($500); Marion James & Anna Ressler Hess Memorial Scholarship ($1,000).

 

Oxford Area School District
125 Bell Tower Lane
Oxford, PA 19363
610-932-6600

Copyright © 2008, OASD